Blog sayfasına dön

Mobil Uygulama Tasarımının İlkeleri


Uygulama tasarımı, ideal bir kullanım deneyimi sağlamak adına UI ve UX tasarımının bir kombinasyonudur. Modern kullanıcılar, zorlayıcı uygulamaları tercih etmezler. İdeal mobil uygulama tasarımı aynı anda hem iyi görünümlü, hem işlevsel hem de basittir. Peki, mobil uygulama tasarımının ilkeleri neler?

Kolaylaştırın

Kullanıcılara istediklerini anında vererek uygulamanızın değerini kanıtlayabilirsiniz. Normalde, kullanıcı bir uygulamayı indirdiği zaman, kendisine fayda sağlayacak işlemler yapmak için onu kullanmayı tercih eder. Mobil uygulamanıza giriş yaptıklarında iyi bir ilk izlenim bırakmaya çalışın. Kullanıcıların yapmak istediklerini yapmalarına izin verin. Tüm istediklerini kolayca yapamazlarsa ve mobil uygulamanız beklentilerini karşılamıyorsa, uygulamanızı kapatabilir ve bir daha geri dönmeyebilirler.

Marka İmajını Unutmayın

Uygulamanızın düğmeleri, giriş alanları ve diğer öğeleri marka imajınıza dayalı olmalıdır. Uygulamanız mevcut bir web sitesi için tasarlandıysa, navigasyonunun da o platforma benzer biçimde çalıştığından emin olmalısınız. Ayrıca renk paletini ve diğer temel işlevleri değiştirmemeniz gerekiyor. Aksi halde bu durum marka imajı için olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Kullanıcıdan Gelen Girdiyi Minimuma Düşürün

Bilindiği üzere kullanıcı kesim uygulamanızı bir çözüm olarak görür. Çoğu insan mobil uygulamalar yardımıyla problemlerini çözmek ister. Mobil uygulamanızı indiren kullanıcıları hemen sorular, kayıtlar ya da formlar ile rahatsız etmemeniz önemli.

Yüklenme Hızına Dikkat Edin

Uygulamanın yüklenmesini beklemek söz konusu ise kullanıcıların çoğu sabırsız olabilir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek maksadıyla uygulamanızın hızlı yüklendiğinden emin olun. Bir şeyin mümkün olan en kısa sürede görüntülenmesini mümkün kılmak amacıyla içeriğin bölümlerinin kademeli şekilde yüklenmesini sağlayın.

Uygulamayı Optimize Edin

Uygulamanız çok fazla metin barındıracak ise her tür ekranda iyi ölçeklendiğinden emin olmanız şarttır. Her satır en fazla 40 karakter içerdiğinde metnin okunması çok daha pratik olur. Bununla beraber, satır aralığını da iyi ayarlamalısınız. Uygulamanız görseller ve videolar içeriyorsa uygulamanızın hem dikey hem de yatay modlarda doğru şekilde görüntülenmesi gerekir. Mobil uygulamanız için bir düzen tasarlama aşamasındayken, pratik şekilde tıklanabilir ve düzgün aralıklı butonlar tasarlamaya çok dikkat edin. Mesela, yanlışlıkla tıklamaları engellemek için Geri ve İleri düğmeleri arasında yeteri kadar boşluk bırakmalısınız.